Macierzyństwo

Pomóż swojemu dziecku, nie robiąc prawie nic

Wydaje się zbyt proste? A o co tak w ogóle chodzi?

Czy można nauczyć dziecko języka obcego, nie robiąc prawie nic?

Można 🙂

Załóżmy, że chcemy pomóc dziecku nauczyć się języka angielskiego. Czy wiecie, że dzieci, w pierwszych latach życia, uczą się obcych słów w naturalny sposób? Po prostu chłoną to, co im damy, przekażemy. Uczą się słów, które usłyszą od nas podczas rozmowy, które przeczytają w ulubionych książeczkach, piosenkach, bajkach. Nie ważne czy w języku polskim czy angielskim. Ważne, jak często je usłyszą.

To jest bardzo proste i możliwe dla każdego rodzica.

Warto zacząć jak najwcześniej, aby było jak najłatwiej dla naszego potomstwa.

Co więc drogi rodzicu możesz zrobić?

Wystarczy codziennie, czy nawet kilka razy w tygodniu mówić do dziecka po angielsku. Nie mówisz dobrze w języku angielskim? Nic nie szkodzi. Na rynku jest dostępnych wiele książeczek do nauki angielskiego, które są bardzo pomocne. Jeśli nadal ciężko ci wymówić niektóre słowa w obawie o poprawność wymowy, również jest na to dobry sposób.

Włączaj dziecku piosenki po angielsku.

Twoje dziecko ogląda codziennie bajkę przed snem? Umów się z nim, że 3 razy w tygodniu będzie oglądało bajkę po angielsku. Możesz nawet zrobić kalendarzyk, gdzie będziecie zaznaczać (rysując np. flagę), w który dzień ogląda po polsku, a w którym po angielsku. Możecie to robić również spontanicznie.

Włączenie bajki czy piosenki po angielsku zajmuje dokładnie tyle samo czasu, co po polsku. Czyli prawie nic. A dziecko nie świadomie będzie chłonąć dialogi, czyli w naturalny sposób nauczy się angielskich słów. Nie zacznie oczywiście od razu mówić biegle w języku obcym. Ale będzie znało dobrze akcent, zaśpiewa piosenkę, będzie znało niektóre wyrażenia, a to jest dobry start do nauki.

Będzie mu tysiąc razy łatwiej w szkole, jeśli „za młodu” osłucha się z językiem, niż jeśli w podstawówce zmierzy się z nim dopiero po raz pierwszy. Z pewnością uzna, że jest trudny.

W jaki sposób pomóc dziecku w nauce języka?

– Kup/ uszyj / zrób pacynkę, nadaj jej imię, np. Kate, Nicole, Andrew i powiedz dziecku, że Kate potrafi rozmawiać tylko po angielsku i za każdym razem, kiedy chcesz powiedzieć coś po angielsku, użyj pacynki

– Włączaj dziecku piosenki po angielsku

– Śpiewaj z dzieckiem piosenki po angielsku

– Włącz bajkę po angielsku, zamiast po polsku (oczywiście dopiero wtedy, kiedy uznasz, że może oglądać bajki – nie namawiam do oglądania bajek zbyt wcześnie)

– Czytajcie książki i używajcie również angielskich słów, np. „tu jest kotek”, „a cat” (nie musimy używać od razu całych zdań, ma być łatwo i przyjemnie 🙂 )

– Rozmawiaj z mężem czasem po angielsku 😉

– Są też różne gry w języku angielskim, my jeszcze z takowych nie korzystaliśmy, ale i na to przyjdzie pora.

Moja córka (5 l) jest dobrze osłuchana z językiem angielskim, umie kilka zwrotów, słów, kolory, liczby itp., ale w jej mniemaniu zna język angielski bardzo dobrze. Często sama, podczas zabawy, mówi po angielsku, używając wymyślonych przez nią słów, przeplatanych z poprawnymi angielskimi słowami. I to mnie bardzo cieszy. A cieszy mnie jeszcze bardziej, kiedy słyszę, jaki ma akcent. Ja takiego raczej nigdy mieć nie będę 🙂 a wszystko za prawą piosenek, bajek, naszych wspólnych rozmów.

Przede wszystkim nie bójmy się, że nauczymy dziecko źle. Gdy będzie osłuchiwać się z poprawnym angielskim, z pewnością zapamięta tą poprawną formę.

Zachęcam was więc bardzo, pomóżmy dziecku mieć lepszy start w nauce języków obcych, czy też w przyszłości w pracy. Gwarantuję wam, że daje to dużo satysfakcji 🙂

Koniecznie dajcie znać, czy wasze dzieci mają kontakt z językiem angielskim. Jakie bajki/piosenki polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *